Bankowe konto dla dziecka można założyć w wieku 13 lat. Zadbaj o oszczędności nastolatka!

   
     info@kontodladziecka.info
Tap To Call

Dla rodziców   arrow

Założenie konta dla dziecka to korzyści nie tylko dla niego. Zresztą drogi rodzicu skoro trafiłeś na tą stronę to z całą pewnością zdajesz sobie sprawę z ogromnej roli jaką odgrywa obecnie bankowość elektroniczna. W ostatnich kilkunastu latach rynek usług bankowości elektronicznej rozrósł się do tego stopnia, że jego nasycenie wynosi ponad 100%, oczywiście wiąże się to z faktem posiadania wielu rachunków bankowych przez Polaków będących w wieku produkcyjnym. Podczas gdy starsze pokolenia ciągle unikają banków oraz systemów elektronicznych, młodzi posiadają 2-3 konta osobiste. Stąd tak wysoki odsetek nasycenia.

W Polsce dzieci mogą posiadać własne konto w banku po ukończeniu 13 roku życia.
Jest to jednocześnie najbardziej optymalny, w którym powinniśmy zadbać o jego ekonomiczną edukacje.  Dzieci w tym wieku mają już wystarczające podstawy matematyczne oraz społeczne aby samemu dysponować pieniędzmi. Dlatego też warto zlikwidować dziecięce świnki skarbonki na rzecz konta bankowego, które wprowadzi dziecko w świat finansów. Naturalnie taki rachunek powinien być kontrolowany przez opiekuna, który dbał będzie o poprawne dysponowanie kieszonkowym zgromadzonym na koncie. Listę niektórych korzyści oferowanych można znaleźć tutaj, jednak jaki zysk ma z tego rodzic?
Przede wszystkim kontrola nad środkami, elektroniczne wyciągi bankowe pozwalają sprawdzać czy dziecko na pewno wywiązuje się ze zobowiązań związanych z powierzonymi mu pieniędzmi. Natomiast inne zalety to miedzy innymi:

Mobilność. Niezależnie od tego czy to my czy też nasze dzieci są na wakacjach, w awaryjnych sytuacjach możemy zasilić konto podopiecznego potrzebną gotówką. Zresztą takie sytuacje zdarzają się nie tylko podczas wyjazdów. Dziś trzeba zapłacić za komitet rodzicielski? Dziecko zapomniało poinformować o tym wcześniej a opłatę można uiścić tylko gotówką u wychowawcy? Wystarczy telefonicznie bądź przez Internet zlecić przelew na konto dziecka. Wypłacone z przyszkolnego bankomatu pieniądze dziecko przekaże wychowawcy.

Bezpieczeństwo. Pieniędzy ulokowanych na koncie nie można ukraść z kieszeni kurtki zostawionej w szatni czy z plecaka. Nawet jeżeli złodziej położy rękę na karcie bankomatowej nie będzie jej w stanie użyć, gdyż jest ona chroniona PINem. Dlatego też oszczędności dziecka są znacznie bezpieczniejsze w banku niż w portfelu.

Niezależność i edukacja finansowa. Posiadanie własnego konta uczy niezależności finansowej, z wszystkimi jej korzyściami i skutkami! Lepiej jeśli dziecko od małego wpoi sobie wartość posiadanego pieniądza dysponując małymi kwotami rządu kilkudziesięciu złotych. Ponadto posiadanie konta bankowego bez wątpienia uczy oszczędności, powszechnie znanym faktem jest ulotność gotówki. Pieniądze z kieszeni czy portfela rozchodzą się znacznie szybciej niż te umieszczone na koncie bankowym. Konta dla dzieci w niektórych bankach jak np. to są oprocentowane, nawet najmniejsze odsetki sprawią dziecku frajdę i nauczą podstawowej zasady finansów – „pieniądz rodzi pieniądz”.

Start w dorosłe życie. Dziecko posiadające konto bankowe i potrafiące korzystać z bankowości elektronicznej (przelewy, bankomaty, płatności kartą) będzie miało zdecydowaną przewagę nad rówieśnikami nie zainteresowanymi tym tematem. Pomyśl chociażby o zwykłych zakupach,  które w internecie można zrobić znacznie taniej. Dziecko od najmłodszych lat będzie bogatsze o tą wiedzę i rozwiązania, o których rówieśnicy nie mają pojęcia.

Plusy więc już znamy, czy są jakieś wady posiadania konta bankowego? Zasadniczo nie, wystarczy pamiętać o kilku ważnych rzeczach oraz od czasu do czasu monitorować i dopytywać o to czy aby nasze dziecko nie ma problemów z zarządzaniem kontem bankowym. Na dodatek większość kont jest darmowych więc nie poniesiemy z tytułu prowadzenia takiego rachunku żadnych wydatków. Na stronie o czym pamiętać po założeniu konta znajdziesz najważniejsze informacje, które powinniśmy przekazać podopiecznym.
W naszym serwisie znajdziesz też wiele innych informacji związanych z rachunkami dla dzieci dla przykładu instrukcję założenia konta dla dziecka znajdziesz tutaj.

A może zainteresuje was oferta mBanku dla dorosłych?